Kategorie
Subiektywne czwartki

Z ostatniej chwili

Newsy

Informacja z ostatniej chwili! Donald Trump zapowiedział, iż dostawy szczepionki w USA będą realizowane już od przyszłego tygodnia, w pierwszej kolejności otrzymają ją osoby stojące na pierwszym froncie walki z chorobą. Bum!

A teraz dubeltowo, Wielka Brytania i Unia Europejska mogą zawrzeć umowę handlową. Jej kształt jest jasny. Unijny dyplomaci twierdzą, że do podpisania powinno dojść w weekend, brytyjscy, że na początku przyszłego tygodnia. Bum, bum! 

Fakty

Teraz wracamy na ziemię. AstraZeneca, która jako pierwsza zapowiadała, iż ma szczepionkę dla świata prawdopodobnie napotka na drodze do jej dystrybucji jeszcze kilka wybojów. Diabeł tkwi w szczegółach i to na ich skutek część naukowców poddaje w wątpliwość skalę jej skuteczności.

Negocjacje umowy handlowej pomimo deklarowanych postępów ponownie rozbijają się o dobrze znane już hasło. Nie za wszelką cenę. Żadna z negocjujących stron nie chce zdobyć się na ostateczne ustępstwa, które pozwoliłyby scementować porozumienie.

Gospodarka

Reasumując. Znaczna część rynkowych uczestników zdecydowana jest bezrefleksyjnie wyceniać przyszłoroczne ożywienie gospodarcze, budowane na fundamencie wolnego handlu, wolności przepływu osób i towarów nie blokowanych medycznymi obostrzeniami, oraz powrotem dławionego konsumpcjonizmu. Optymizm finansowany jest dolarami, więc w parze EURUSD to wspólnotowa waluta wciąż ma potencjał do zwiększania wartości. Kurs w tym tygodniu przełamał barierę 1.19 i zmierza w kierunku tegorocznego szczytu 1.2015. Owo dobre samopoczucie amerykanów, którzy wciąż czekają na uruchomienie kolejnego pakietu fiskalnego przez kongres, pozwala FED na zaniechanie dodatkowego skupu aktywów. Bank ustawił się na pozycji obserwatora.

Kurs euro do złotówki

Nasza rodzima waluta powinna w takich okolicznościach odzyskiwać utracony w październiku blask, kurs nie jest jednak w stanie sforsować bariery 4.46. Po części jest to ciągle efekt blisko zerowych stóp procentowych. Podwyżka tego wskaźnika na Węgrzech oraz zapowiedź niskich podatków w Czechach sprawia, iż złoty traci w porównaniu do innych walut regionu. Niebagatelny jest też fakt deklaracji weta dla Unijnego budżetu i środków na walkę ze skutkami wirusa. Na razie stanowisko Polski i Węgier jest jeszcze bagatelizowane, dyplomaci zakładają, iż z Morawieckim i Orbanem da się dogadać. Wystarczy tylko stworzyć Panom możliwość wyjścia z twarzą z kryzysu. Nie byłby to pierwszy sukces na polu problemów, które nasz rząd sam sprokurował.

Wyobrażam sobie jednak sytuację, w której unijne środki faktycznie omijają Polskę, hasła opuszczenia struktur unijnych będą wybrzmiewały coraz częściej. Zagraniczny kapitał łukiem ominie Rzeczpospolitą, a przy dławionych inwestycjach i dużej skali zadłużenia kolejny cios przyjdzie w postaci spadku ratingów wiarygodności kredytowej. Da się napisać wiele dramatycznych scenariuszy będących skutkiem europejskiej izolacji i utraty należnych Polsce środków. Nie potrafię wyobrazić sobie żadnych pozytywów płynących z twardziszońskich negocjacji, negujących podstawowe wartości wspólnoty.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *