Kategorie
Poradnik

Platformy walutowe, czym są i w jaki sposób działają?

Platforma walutowa to aplikacja internetowa pozwalająca na wymianę walut często w bardzo atrakcyjnych cenach. Nie jest to jednak tradycyjny kantor. Jak więc działa platforma walutowa? Jej funkcjonowanie różni się od tradycyjnych miejsc wymiany walut tym, że operuje przy pomocy społeczności swoich użytkowników. Platforma łączy więc osoby chcące wymienić jedną walutę na drugą, a od każdej transakcji pobiera tylko niewielką prowizję. Kantor z kolei przy wymianie korzysta z własnych środków.

Zalety platform walutowych

Korzystanie z platform pozwala zaoszczędzić do 40-50% na kosztach wymiany w porównaniu z bankami. Prowizja na platformach internetowych może być niska dzięki dużej ilości użytkowników. Efekt skali i tak pozwala zarobić dostawcy usługi, tj. właścicielowi platformy. Łączenie dużej ilości użytkowników pozwala także utrzymać płynność środków. Transakcje dzięki temu trwają bardzo krótko i są wygodne dla użytkownika. Warto zwrócić uwagę, że platformy walutowe działają całą dobę. Nie są ograniczone do godzin pracy kantorów lub oddziałów banków. Wiele platform oferuje również dodatkowe usługi, przede wszystkim pośrednictwo przy szybkich płatnościach krajowych i zagranicznych. Z platform walutowych korzystają przede wszystkim konsumenci, jednakże  stają się one również coraz popularniejsze wśród firm, w szczególności wśród przedsiębiorców zajmujących się eksportem i handlujących z kontrahentami zagranicznymi. Brak spreadu bankowego oraz nieograniczona dostępność czasowa jest dla nich ważnym atutem w działalności biznesowej.

Wady platform walutowych

Platformy walutowe mają jednakże również szereg wad. Jedną z nich jest ograniczona ilość dostępnych walut do wymiany. Użytkownicy platform wymieniają bowiem zazwyczaj tylko popularne waluty: funty, dolary euro lub franki szwajcarskie. Często bywa więc tak, że mniej popularna waluta może być rzadko dostępna lub może w ogóle nie być obsługiwana. Inną wadą platform walutowych jest to, że większość z nich korzysta obecnie z płatności za pośrednictwem popularnych banków – stąd często wymaga od użytkownika posiadania konta w jednym z nich. Dodatkowo w związku z tym, że często wykorzystywany jest kurs rzeczywisty, dodawane są inne koszty dokonywanych operacji. W takiej sytuacji usługa może wydawać się mało transparentna a oszczędności ciężkie do oszacowania.

Czy platformy walutowe w Polsce są bezpieczne?

Platformy walutowe w Polsce prowadzone są w ramach działalności kantorowej i wymagają wpisu do rejestru prowadzonego przez Narodowy Bank Polski. Jego właściciele oraz pracownicy muszą być niekarani oraz ukończyć odpowiedni kurs lub posiadać co najmniej roczne doświadczenie w dziale walutowym banku. Firmy te mają też obowiązek rejestracji w GIODO oraz muszą zabezpieczać dane przed ich przejęciem przy użyciu szeregu szyfrowań. Dodatkowo wszelkie transakcje są wykonywane przy pomocy rachunków w bankach. Są to więc rozliczenia bezgotówkowe, realizowane przez powszechnie obowiązujące systemy płatności. Wszystko to daje podstawy do twierdzenia, że środki na platformie walutowej są bezpieczne.

Platforma walutowa – jak zacząć?

W Polsce jest wiele platform walutowych. Przed rejestracją warto sprawdzić czy będzie się korzystać z bezpiecznego i popularnego serwisu oraz przeczytać regulamin. Rejestracja na platformie nie różni się zazwyczaj od rejestracji w innych serwisach internetowych. Po wpłaceniu środków w danej walucie do swojego portfela można zlecić ich wymianę. Oprócz wymiany walut po aktualnym kursie, platformy umożliwiają również ustalenie interesującego użytkownika kursu. W takim przypadku transakcja zostanie zawarta gdy ustalony poziom kursu zostanie osiągnięty.  Po wymianie waluty można wypłacić środki z portfela na swoje konto. Taka transakcja może zostać wykonana nawet w kilka minut. Jest to bardzo proste i często pozwala na znaczne oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *